Bežični mikrofonski sustavi postaju sve popularniji među glazbenicima i ostalim ljubiteljima glazbe. Više nema potrebe za brigom oko kabela koji spajaju različite dijelove opreme ili za nespojive slušalice. Bežični mikrofonski sustav svestran je dio opreme koji se može koristiti i za snimanje i za miješanje. Ako se netko odluči za kupnju mikrofonskog sustava, potrošaču su na raspolaganju mnoge mogućnosti. Ovaj će članak razmotriti nekoliko najčešćih vrsta bežičnih mikrofonskih sustava na tržištu.
Prva vrsta sustava je sustav iznad glave. Obično se koriste za koncerte, gdje će biti puno pokreta. Također se često koriste u školskim i crkvenim razredima. Sustavi iznad glava koriste odašiljač na jednom i prijemnik na drugom kraju. Na odašiljaču će se obično nalaziti mikrofon, kao i pojačalo. Prijemnik ima kontrolu glasnoće, kao i tipke za kontrolu tona, a ponekad čak i bas, što je korisno kada se želi proizvesti drugačiji zvuk.
Drugi popularni mikrofonski sustav naziva se prijenosni mikrofonski sustav. Mnogi od ovih modela su prijenosni i mogu se rastaviti da bi se koristili sa hands-free slušalicama ili s gitarom ili mobitelom. Neki od ovih modela mogu se priključiti i na pojačalo. Nedostatak ovih sustava je što često nisu toliko profinjeni kao gore spomenuti modeli i možda im nedostaju profesionalni zvukovi koji se traže.
Zatvoreni bežični mikrofon sustav se također može koristiti za koncerte ili školske funkcije. Jedna od loših strana ovih sustava je što nema puno prostora za pomicanje opreme. Također, budući da je signal tako slab, teže je snimati zvuk nego što bi to bio slučaj s puno jačim signalom.
Pri odabiru mikrofonskog sustava treba uzeti u obzir frekvencijski odziv i osjetljivost instrumenta koji se koristi. Ako instrument ima nisku frekvenciju, tada će kvaliteta zvuka biti znatno smanjena. Ako vam treba vrlo osjetljiv i precizan zvuk, ova vrsta sustava bit će vrlo korisna. Još jedna stvar koju treba uzeti u obzir je udaljenost na kojoj se zvuk može prenijeti. Neki od ovih sustava mogu biti vrlo lagani, ali mogu biti vrlo glomazni kad ih nosite.
Ovi će se sustavi morati povremeno puniti, a u većini slučajeva morat će se puniti prije svake upotrebe. To može predstavljati problem ako netko planira ići na puno, poput koncerta. Mnogo puta to se može napajati baterijom. To znači da ih čovjek jednostavno uključi u utičnicu i može ih koristiti kad god je to potrebno. Također, da bi se dobio dobar zvuk, vjerojatno će trebati provesti dosta vremena trenirajući se kako bi se pravilno koristio.
Vrijeme objavljivanja: ožujak 18-2021