Bluetooth усилвателят е вид технология за безжична мрежа за предаване. По това време безжичните технологии съществуват отдавна и някои от тях дори са навлезли в зряла фаза. Например, инфрачервената технология може да се намери в различни потребителски електронни продукти като домакински уреди, компютри, мобилни телефони и PDA устройства. Най-голямото предимство на инфрачервената технология е нейната ниска цена. Но недостатъците му също са фатални: бавна скорост, кратко разстояние, лоша безопасност, слаба защита от смущения, така че от време на време трябва да се раждат по-мощни безжични технологии, за да отговорят на желанието на хората за свобода, като например технологията за усилвател с Bluetooth.
От историческото развитие на Bluetooth усилвателя
На пазара на чипове за усилватели с Bluetooth има ожесточена конкуренция, тъй като чипът е важен носител за превръщането на новите ИТ технологии в продукти. Дали продуктите с технология на Bluetooth усилвател могат наистина да влязат в масовото производство, зависи от това дали технологията за производство на чипове може да се справи. Изправени пред процъфтяващия пазар, много производители на полупроводници от световна класа активно инвестират в производството на чипове за усилватели с Bluetooth, за да заемат водещите висоти на пазара. Известните производители на мобилни телефони Ericsson и Nokia са създали две чип решения, които отговарят на съвременното технологично ниво. Ранните Bluetooth усилвателни слушалки на Ericsson и мобилните телефони с Bluetooth усилватели имат вградени свои собствени Bluetooth усилвателни чипове. След това Philips Semiconductors някога заемаше върховните висоти в доставката на чипове поради успешното си поглъщане на технологията VLS1 през 1999 г. Motorola, Toshiba, Intel и IBM също се занимаваха с разработка на чипове или закупиха съответни технологии с лицензи, но няма пробив .
През 2002 г. Cambridge Silicon Radio (CSR) в Обединеното кралство представи истинско CMOS едночипово решение (високочестотен компонент с десет честотни ленти), наречено BlueCore (ядро на усилвателя на Bluetooth), и успешно интегрира своята наследническа версия BlueCore 2 - Цената на външният чип падна до по-малко от 5 щатски долара. В крайна сметка продуктът с Bluetooth усилвател излетя. Доставката на компанията за Bluetooth усилвателни чипове през 2002 г. представляваше около 18% от общия пазар. Сред сегашното оборудване за крайни потребители, което отговаря на стандарта bluetooth усилвател 1.1, 59% са оборудвани с CSR продукти. CSR също има конкурент Texas Instruments. Texas Instruments също пусна през 2002 г. едночипов bluetooth усилвател, който се управлява от компютър с мощност около 25mW, което спестява много енергия. Този чип продукт се нарича BRF6100. Цената за покупка на едро е само 3 до 4 щатски долара. Texas Instruments също разработва чип, който интегрира Bluetooth усилвател и IEEE802.11b. Смята се, че въвеждането на този продукт допълнително ще намали цената на Bluetooth усилвателните чипове. Развитието на технологията WUSB определено ще премине през същия труден курс и цената ще се превърне в проблем за развитие на WUSB.
Bluetooth усилвателят поддържа все повече функции
Спецификациите на Bluetooth усилвателния чип преминаха през три етапа на разработка: 1.0, 1.1 и най-новата версия 1.2. Предаването на данни и предаването на аудио са двете основни функции на bluetooth усилвателя, включително виртуален сериен порт на bluetooth усилвател, предаване на файлове, комутируема мрежа, гласов шлюз, факс, слушалки, синхронизация на управлението на лична информация, bluetooth усилвателна мрежа, ергономично оборудване и др. Тези две основни функции са разширени. Струва си да се отбележи, че много Bluetooth усилвателни устройства могат да предоставят само някои от тези функции. Усилвателният чип BlueCore 3bluetooth на CSR използва най-новата версия 1.2 и съответните му продукти все още не са стартирани в голям мащаб. BlueCore 3 има функция „бърза връзка“, която съкращава времето за идентификация между Bluetooth усилвателните устройства до по-малко от 1 секунда и може адаптивно да скача честота по време на комуникация, за да се избегнат смущения в IEEE802.11b.
Има и функции за подобряване на качеството на предаване на звука и свързване на повече Bluetooth усилвателни устройства. Вълнуващото е, че чип хардуерът, базиран на версия 1.1, не трябва да се променя, просто опреснете фърмуера (фърмуер, подобен на BIOS на дънната платка), за да добавите горните функции. В допълнение, цялата консумация на енергия в ядрото е с 18% по-ниска от BlueCore 2-External. Според публикуваната информация технологията WUSB има повече технически предимства от технологията bluetooth усилвател, но популяризирането на приложения е истинският задънена улица на технологията WUSB.
Време за публикуване: декември 18-2020