Vítejte na našich webových stránkách!

Úvod do bluetooth zesilovače

Zesilovač bluetooth je druh technologie přenosu bezdrátové sítě. V té době existuje bezdrátová technologie už dlouhou dobu a některé z nich dokonce vstoupily do vyspělé fáze. Například infračervenou technologii lze nalézt v různých spotřebních elektronických výrobcích, jako jsou domácí spotřebiče, počítače, mobilní telefony a PDA. Největší výhodou infračervené technologie je její nízká cena. Jeho nedostatky jsou však také fatální: pomalá rychlost, krátká vzdálenost, špatná bezpečnost, slabá ochrana proti rušení, proto by se měla čas od času zrodit výkonnější bezdrátová technologie, aby vyhověla touze lidí po svobodě, jako je technologie bluetooth zesilovače.

Z historického vývoje bluetooth zesilovače

Na trhu s bluetooth zesilovacími čipy existuje tvrdá konkurence, protože čip je důležitým nosičem transformace nové IT technologie do produktů. Zda mohou produkty technologie zesilovačů Bluetooth skutečně vstoupit do masové výroby, závisí na tom, zda technologie výroby čipů dokáže držet krok. Tváří v tvář vzkvétajícímu trhu mnoho světových výrobců polovodičů aktivně investuje do výroby čipů bluetooth zesilovačů, aby obsadili vrcholové pozice trhu. Známí výrobci mobilních telefonů Ericsson a Nokia vyrobili dvě čipová řešení, která odpovídají současné technologické úrovni. Brzy náhlavní soupravy bluetooth zesilovačů a mobilní telefony se zesilovačem bluetooth společnosti Ericsson mají zabudované vlastní čipy zesilovače bluetooth. Poté společnost Philips Semiconductors kdysi obsadila vedoucí postavení v dodávkách čipů díky svému úspěšnému převzetí technologie VLS1 v roce 1999. Motorola, Toshiba, Intel a IBM se rovněž zabývaly vývojem čipů nebo nakupovaly odpovídající technologie s licencemi, ale nedošlo k žádnému průlomu .

V roce 2002 společnost Cambridge Silicon Radio (CSR) ve Velké Británii představila skutečné jednočipové řešení CMOS (vysokofrekvenční řadič základního pásma deseti pásem) s názvem BlueCore (jádro bluetooth zesilovače) a úspěšně integrovala jeho následnou verzi BlueCore 2 - Cena externí čip klesl na méně než 5 USD. Nakonec produkt bluetooth zesilovače vzlétl. Dodávky bluetooth zesilovacích čipů společnosti v roce 2002 představovaly přibližně 18% celkového trhu. Mezi současným vybavením pro koncové uživatele, které splňuje standard bluetooth zesilovače 1.1, je 59% vybaveno produkty CSR. CSR má také konkurenta, Texas Instruments. Společnost Texas Instruments také v roce 2002 uvedla na trh jednočipový bluetooth zesilovač, který je řízen počítačem kolem 25 mW, což je velmi úsporné. Tento čipový produkt se nazývá BRF6100. Cena za hromadný nákup je pouze 3 až 4 USD. Texas Instruments také vyvíjí čip, který integruje bluetooth zesilovač a IEEE802.11b. Odhaduje se, že uvedení tohoto produktu dále sníží cenu čipů bluetooth zesilovače. Vývoj technologie WUSB určitě projde stejným obtížným průběhem a cena se pro WUSB stane vývojovým problémem.

Zesilovač Bluetooth podporuje stále více funkcí

Specifikace čipu Bluetooth zesilovače prošly třemi fázemi vývoje: 1.0, 1.1 a nejnovější verzí 1.2. Přenos dat a přenos zvuku jsou dvě základní funkce bluetooth zesilovače, včetně virtuálního sériového portu bluetooth zesilovače, přenosu souborů, vytáčené sítě, hlasové brány, faxu, náhlavní soupravy, synchronizace správy osobních údajů, sítě bluetooth zesilovače, ergonomického vybavení atd. Tyto dvě základní funkce jsou rozšířeny. Stojí za zmínku, že mnoho bluetooth zesilovačů může poskytovat pouze některé z těchto funkcí. Čipový zesilovač BlueCore 3bluetooth společnosti CSR používá nejnovější verzi 1.2 a její odpovídající produkty dosud nebyly uvedeny na trh ve velkém měřítku. BlueCore 3 má funkci „rychlého připojení“, která zkracuje dobu identifikace mezi zařízeními s bluetooth zesilovačem na méně než 1 sekundu a může během komunikace adaptivně přeskakovat frekvenci, aby se zabránilo rušení IEEE802.11b.

K dispozici jsou také funkce pro zlepšení kvality přenosu zvuku a připojení více zařízení Bluetooth zesilovače. Vzrušující je, že hardware čipu založený na verzi 1.1 není třeba měnit, stačí aktualizovat firmware (firmware podobný BIOSu základní desky) a přidat výše uvedené funkce. Kromě toho je spotřeba celého jádra o 18% nižší než u BlueCore 2-External. Podle zveřejněných informací má technologie WUSB více technických výhod než technologie bluetooth zesilovače, ale propagace aplikací je skutečným zablokováním technologie WUSB.


Čas zveřejnění: 18. prosince 2020