Блуетоотх појачало је врста технологије бежичног мрежног преноса. У то време бежична технологија постоји већ дуго, а неке од њих су чак ушле у зрелу фазу. На пример, инфрацрвена технологија се може наћи у разним потрошачким електронским производима као што су кућни апарати, рачунари, мобилни телефони и ПДА уређаји. Највећа предност инфрацрвене технологије је њена ниска цена. Али и њени недостаци су фатални: спора брзина, кратка удаљеност, лоша сигурност, слаба заштита од сметњи, па би с времена на време требало да се роди и моћнија бежична технологија како би се удовољило жељи људи за слободом, попут технологије блуетоотх појачала.
Из историјског развоја блуетоотх појачала
На тржишту чипова блуетоотх појачавача постоји велика конкуренција, јер је чип важан носилац за трансформацију нове ИТ технологије у производе. Да ли производи технологије блуетоотх појачала могу заиста ући у масовну производњу, зависи од тога да ли технологија производње чипова може ићи у корак. Суочени са брзорастућим тржиштем, многи произвођачи полупроводника светске класе активно улажу у производњу чипова за појачало Блуетоотх како би заузели командне висине на тржишту. Познати произвођачи мобилних телефона Ерицссон и Нокиа произвели су два решења за чип који задовољавају тренутни технолошки ниво. Ерицссонове ране слушалице са Блуетоотх појачалом и мобилни телефони са Блуетоотх појачалом имају уграђене сопствене чипове за појачало Блуетоотх. После тога, Пхилипс Семицондуцторс су једном заузели водеће висине у снабдевању чиповима због свог успешног преузимања ВЛС1 технологије 1999. Моторола, Тосхиба, Интел и ИБМ такође су се бавили развојем чипова или су купили одговарајуће технологије са лиценцама, али нема напретка .
2002. године, Цамбридге Силицон Радио (ЦСР) у Великој Британији представио је право ЦМОС решење за један чип (високофреквентни компонентни десетпојасни контролер) названо БлуеЦоре (језгро појачала блуетоотх-а) и успешно интегрисао своју наследничку верзију БлуеЦоре 2 -Цена спољни чип је пао на мање од 5 америчких долара. На крају је блуетоотх појачало кренуло. Компанијска испорука чипова за појачало Блуетоотх у 2002. години чинила је око 18% укупног тржишта. Међу тренутном опремом за крајње кориснике која је у складу са блуетоотх појачалом 1.1, 59% је опремљено ЦСР производима. ЦСР такође има конкурента, Текас Инструментс. Текас Инструментс је такође 2002. године лансирао блуетоотх појачало са једним чипом, којим рачунар управља око 25мВ, што врло штеди енергију. Овај производ се назива БРФ6100. Цена за куповину на велико је само 3 до 4 америчка долара. Текас Инструментс такође развија чип који интегрише Блуетоотх појачало и ИЕЕЕ802.11б. Процењује се да ће увођење овог производа додатно смањити цену чипова блуетоотх појачала. Развој ВУСБ технологије дефинитивно ће проћи кроз исти тешки курс, а цена ће постати развојни проблем за ВУСБ.
Блуетоотх појачало подржава све више и више функција
Спецификације чипа Блуетоотх појачала су прошле кроз три фазе развоја: 1.0, 1.1 и најновију верзију 1.2. Пренос података и пренос звука су две основне функције блуетоотх појачала, укључујући виртуелни серијски порт блуетоотх појачала, пренос датотека, диал-уп мрежу, гласовни пролаз, факс, слушалице, синхронизацију управљања личним подацима, мрежу Блуетоотх појачала, ергономску опрему итд. Ове две основне функције су проширене. Вреди напоменути да многи блуетоотх уређаји за појачавање могу пружити само неке од ових функција. ЦСР чип БлуеЦоре 3блуетоотх појачавача користи најновију верзију 1.2, а његови одговарајући производи још увек нису лансирани у великој мери. БлуеЦоре 3 има функцију „брзе везе“ која скраћује време идентификације између Блуетоотх појачавача на мање од 1 секунде и може прилагодљиво скакати фреквенцију током комуникације како би се избегле сметње ИЕЕЕ802.11б.
Постоје и функције за побољшање квалитета преноса звука и повезивање више Блуетоотх појачавача. Оно што је узбудљиво је да чип хардвер заснован на верзији 1.1 не треба мењати, само освежите фирмвер (фирмвер, сличан БИОС-у матичне плоче) да бисте додали горе наведене функције. Поред тога, целокупна потрошња енергије језгра је 18% нижа од БлуеЦоре 2-Ектернал. Према објављеним информацијама, ВУСБ технологија има више техничких предности од технологије блуетоотх појачала, али промоција апликација је прави застој ВУСБ технологије.
Време објављивања: децембар 18-2020