Dobrodošli na naše web stranice!

Uvod u Bluetooth pojačalo

Bluetooth pojačalo je vrsta tehnologije bežičnog mrežnog prenosa. U to vrijeme bežična tehnologija postoji već dugo vremena, a neke od njih su čak ušle u zrelu fazu. Na primjer, infracrvena tehnologija se može naći u raznim potrošačkim elektroničkim proizvodima poput kućanskih aparata, računara, mobilnih telefona i PDA uređaja. Najveća prednost infracrvene tehnologije je njena niska cijena. Ali i njeni nedostaci su fatalni: spora brzina, kratka udaljenost, slaba sigurnost, slaba zaštita od smetnji, pa bi se s vremena na vrijeme trebala roditi snažnija bežična tehnologija kako bi se udovoljilo želji ljudi za slobodom, poput tehnologije Bluetooth pojačala.

Iz povijesnog razvoja bluetooth pojačala

Na tržištu čipova bluetooth pojačala postoji velika konkurencija, jer je čip važan nosilac za transformaciju nove IT tehnologije u proizvode. Mogu li proizvodi s tehnologijom pojačala Bluetooth zaista ući u masovnu proizvodnju, ovisi o tome može li tehnologija proizvodnje čipova biti u toku. Suočeni sa rastućim tržištem, mnogi proizvođači poluvodiča svjetske klase aktivno ulažu u proizvodnju čipova za pojačala Bluetooth kako bi zauzeli zapovjedne visine na tržištu. Poznati proizvođači mobilnih telefona Ericsson i Nokia proizveli su dva rješenja za čip koji zadovoljavaju trenutni tehnološki nivo. Ericssonove rane slušalice s pojačalom za Bluetooth i mobilni telefoni s pojačalom imaju ugrađene vlastite čipove za pojačalo s Bluetooth-om. Nakon toga, Philips Semiconductors jednom su zauzeli zapovjedne visine u isporuci čipova zbog uspješnog preuzimanja VLS1 tehnologije 1999. Motorola, Toshiba, Intel i IBM također su se bavili razvojem čipova ili su kupili odgovarajuće tehnologije s licencama, ali nema napretka .

2002. godine, Cambridge Silicon Radio (CSR) u Velikoj Britaniji predstavio je pravo CMOS rješenje za jedan čip (visokofrekventni komponentni desetpojasni kontroler) nazvano BlueCore (jezgra pojačala bluetooth-a) i uspješno integrirao svoju nasljednu verziju BlueCore 2 -Cijena vanjski čip pao je na manje od 5 američkih dolara. Na kraju je bluetooth pojačalo krenulo. Kompanijska isporuka čipova za pojačalo Bluetooth u 2002. godini činila je oko 18% ukupnog tržišta. Među trenutnom opremom za krajnje korisnike koja je u skladu sa bluetooth pojačalom 1.1, 59% je opremljeno CSR proizvodima. CSR takođe ima konkurenta, Texas Instruments. Texas Instruments je takođe 2002. godine lansirao bluetooth pojačalo sa jednim čipom, kojim računar upravlja oko 25mW, što vrlo štedi energiju. Ovaj proizvod se naziva BRF6100. Cijena za kupovinu na veliko je samo 3 do 4 američka dolara. Texas Instruments takođe razvija čip koji integrira Bluetooth pojačalo i IEEE802.11b. Procjenjuje se da će predstavljanje ovog proizvoda dodatno smanjiti cijenu čipova za pojačalo Bluetooth. Razvoj WUSB tehnologije definitivno će proći kroz isti teški kurs, a cijena će postati razvojni problem za WUSB.

Bluetooth pojačalo podržava sve više i više funkcija

Specifikacije čipa Bluetooth pojačala su prošle kroz tri faze razvoja: 1.0, 1.1 i najnoviju verziju 1.2. Prijenos podataka i prijenos zvuka dvije su osnovne funkcije bluetooth pojačala, uključujući virtualni serijski port bluetooth pojačala, prijenos datoteka, dial-up mrežu, glasovni prolaz, faks, slušalice, sinhronizaciju upravljanja osobnim podacima, mrežu bluetooth pojačala, ergonomsku opremu itd. Ove dvije osnovne funkcije su proširene. Vrijedno je napomenuti da mnogi uređaji s pojačalom Bluetooth mogu pružiti samo neke od ovih funkcija. CSR-ov čip BlueCore 3bluetooth pojačala koristi najnoviju verziju 1.2, a njegovi odgovarajući proizvodi još uvijek nisu lansirani u velikoj mjeri. BlueCore 3 ima funkciju "brze veze" koja skraćuje vrijeme identifikacije između Bluetooth pojačavača na manje od 1 sekunde i može prilagodljivo skakati frekvenciju tokom komunikacije kako bi se izbjegle smetnje IEEE802.11b.

Postoje i funkcije za poboljšanje kvaliteta prijenosa zvuka i povezivanje više Bluetooth pojačavača. Uzbudljivo je da čip hardver zasnovan na verziji 1.1 ne treba mijenjati, samo osvježite firmver (firmware, sličan BIOS-u matične ploče) da biste dodali gore navedene funkcije. Uz to, cjelokupna potrošnja energije jezgre je 18% niža od BlueCore 2-External. Prema objavljenim informacijama, WUSB tehnologija ima više tehničkih prednosti od tehnologije pojačala Bluetooth, ali promocija aplikacija je prava mrtva tačka WUSB tehnologije.


Vrijeme objavljivanja: decembar 18-2020