Vitajte na našich webových stránkach!

Úvod do bluetooth zosilňovača

Zosilňovač bluetooth je typ technológie bezdrôtového sieťového prenosu. V tom čase tu už bola bezdrôtová technológia dlho a niektoré z nich dokonca prišli do zrelého štádia. Napríklad infračervenú technológiu možno nájsť v rôznych výrobkoch spotrebnej elektroniky, ako sú domáce spotrebiče, počítače, mobilné telefóny a PDA. Najväčšou výhodou infračervenej technológie sú jej nízke náklady. Jeho nedostatky sú však tiež fatálne: pomalá rýchlosť, krátka vzdialenosť, slabá bezpečnosť, slabé rušenie, takže na splnenie túžby ľudí po slobode by sa z času na čas mala zrodiť výkonnejšia bezdrôtová technológia, napríklad technológia bluetooth zosilňovača.

Z historického vývoja bluetooth zosilňovača

Na trhu s bluetooth zosilňovačovými čipmi existuje tvrdá konkurencia, pretože čip je dôležitým nosičom pri transformácii novej IT technológie na výrobky. To, či výrobky s technológiou bluetooth zosilňovačov môžu skutočne vstúpiť do hromadnej výroby, závisí od toho, či technológia na výrobu čipov dokáže držať krok. Tvárou v tvár rozvíjajúcemu sa trhu mnoho svetových výrobcov polovodičov aktívne investuje do výroby čipov zosilňovačov bluetooth, aby obsadili najvyššie priečky trhu. Známi výrobcovia mobilných telefónov Ericsson a Nokia vyrobili dve čipové riešenia, ktoré zodpovedajú súčasnej technologickej úrovni. Skoré náhlavné súpravy bluetooth so zosilňovačom a mobilné telefóny so zosilňovačom bluetooth od spoločnosti Ericsson majú zabudované vlastné zosilňovacie čipy bluetooth. Potom spoločnosť Philips Semiconductors kedysi obsadila najvyššie priečky v dodávaní čipov kvôli úspešnému prevzatiu technológie VLS1 v roku 1999. Spoločnosti Motorola, Toshiba, Intel a IBM sa tiež venujú vývojom čipov alebo nakupujú zodpovedajúce technológie s licenciami, ale nejde o žiaden prielom .

V roku 2002 spoločnosť Cambridge Silicon Radio (CSR) vo Veľkej Británii predstavila skutočné jednočipové riešenie CMOS (vysokofrekvenčný komponentný desaťpásmový radič) s názvom BlueCore (bluetooth zosilňovačové jadro) a úspešne integrovala svoju nástupcovskú verziu BlueCore 2 - Cena externý čip klesol na menej ako 5 USD. Nakoniec sa produkt bluetooth zosilňovača rozbehol. Dodávky zosilňovacích čipov bluetooth spoločnosti v roku 2002 predstavovali asi 18% celkového trhu. Spomedzi súčasných zariadení pre koncových používateľov, ktoré vyhovujú štandardu bluetooth zosilňovača 1.1, je 59% vybavených produktmi CSR. Spoločnosť CSR má tiež konkurenta, spoločnosť Texas Instruments. Spoločnosť Texas Instruments uviedla na trh v roku 2002 aj jednočipový bluetooth zosilňovač, ktorý je riadený počítačom s výkonom približne 25 mW, čo je veľmi úsporné. Tento čipový produkt sa nazýva BRF6100. Cena za hromadný nákup je iba 3 až 4 americké doláre. Spoločnosť Texas Instruments tiež vyvíja čip, ktorý integruje bluetooth zosilňovač a IEEE802.11b. Odhaduje sa, že zavedením tohto produktu sa ďalej zníži cena čipov bluetooth zosilňovača. Vývoj technológie WUSB určite prejde rovnakým zložitým priebehom a cena sa stane pre WUSB vývojovým problémom.

Zosilňovač Bluetooth podporuje čoraz viac funkcií

Špecifikácie čipov zosilňovača Bluetooth prešli tromi fázami vývoja: 1.0, 1.1 a najnovšia verzia 1.2. Prenos dát a prenos zvuku sú dve základné funkcie bluetooth zosilňovača, vrátane virtuálneho sériového portu bluetooth zosilňovača, prenosu súborov, dial-up siete, hlasovej brány, faxu, náhlavnej súpravy, synchronizácie správy osobných informácií, siete bluetooth zosilňovača, ergonomického vybavenia atď. Tieto dve základné funkcie sú rozšírené. Stojí za zmienku, že mnohé zosilňovače bluetooth môžu poskytovať iba niektoré z týchto funkcií. Čipový zosilňovač BlueCore 3bluetooth od spoločnosti CSR používa najnovšiu verziu 1.2 a jeho zodpovedajúce produkty ešte neboli uvedené na trh vo veľkom meradle. BlueCore 3 má funkciu „rýchleho pripojenia“, ktorá skracuje čas identifikácie medzi bluetooth zosilňovačmi na menej ako 1 sekundu a dokáže počas komunikácie adaptívne skákať frekvenciu, aby sa zabránilo rušeniu IEEE802.11b.

K dispozícii sú tiež funkcie na zlepšenie kvality prenosu zvuku a pripojenie ďalších zariadení so zosilňovačom bluetooth. Vzrušujúce je, že hardvér čipu založený na verzii 1.1 nie je potrebné meniť, stačí aktualizovať firmvér (firmvér podobný systému BIOS základnej dosky) a pridať vyššie uvedené funkcie. Celková spotreba energie v jadre je navyše o 18% nižšia ako v prípade BlueCore 2-External. Podľa zverejnených informácií má technológia WUSB viac technických výhod ako technológia bluetooth zosilňovača, ale propagácia aplikácií je skutočným zablokovaním technológie WUSB.


Čas zverejnenia: 18. decembra 2020