Vitajte na našich webových stránkach!

Úloha a výhody a nevýhody výkonového zosilňovača zvuku

Integrovaný audio výkonový zosilňovač sa označuje ako úspech úspechu. Funkciou integrovaného zosilňovača je zosilniť výkon slabého elektrického signálu vysielaného obvodom predného stupňa a generovať prúd dostatočne veľký na to, aby poháňal reproduktor, aby dokončil elektroakustickú premenu. Integrovaný zosilňovač je široko používaný v rôznych obvodoch zosilňovača audio výkonu kvôli jeho jednoduchému periférnemu obvodu a pohodlnému ladeniu.

Medzi bežne používané sady patria LM386, TDA2030, LM1875, LM3886 a ďalšie modely. Výstupný výkon integrovaného zosilňovača sa pohybuje od stoviek milliwattov (mW) po stovky wattov (W). Podľa výstupného výkonu ho možno rozdeliť na malé, stredné a vysoké výkonové zosilňovače; podľa pracovného stavu elektrónky zosilňovača výkonu ho možno rozdeliť na triedu A (trieda A), triedu B (trieda B), triedu A a B (trieda AB), triedu C (trieda C) a triedu D (trieda D). Výkonové zosilňovače triedy A majú malé skreslenie, ale nízku účinnosť, asi 50% a veľkú stratu výkonu. Spravidla sa používajú v domácich špičkových spotrebičoch. Výkonové zosilňovače triedy B majú vyššiu účinnosť, asi 78%, nevýhodou však je, že sú náchylné na crossover skreslenie. Zosilňovače triedy A a B majú výhody dobrej kvality zvuku a vysokej účinnosti zosilňovačov triedy A a sú široko používané v domácich, profesionálnych a automobilových audio systémoch. Výkonových zosilňovačov triedy C je menej, pretože ide o výkonový zosilňovač s veľmi veľkým skreslením, ktorý je vhodný iba na komunikačné účely. Výkonový zosilňovač zvuku triedy D sa nazýva aj digitálny zosilňovač výkonu. Výhodou je, že účinnosť je najvyššia, je možné znížiť napájanie a nevzniká takmer žiadne teplo. Preto nie je potrebný veľký radiátor. Objem a kvalita tela sú výrazne znížené. Teoreticky je skreslenie malé a linearita dobrá. Práca tohto druhu výkonového zosilňovača je komplikovaná a cena nie je lacná.

Výkonový zosilňovač sa v skratke označuje ako výkonový zosilňovač a jeho účelom je poskytnúť záťaži dostatočne veľkú kapacitu prúdového pohonu na dosiahnutie zosilnenia výkonu. Výkonový zosilňovač triedy D pracuje v zapnutom a vypnutom stave. Teoreticky nevyžaduje kľudový prúd a má vysokú účinnosť.

Sínusový zvukový vstupný signál a signál trojuholníkovej vlny s oveľa vyššou frekvenciou sú komparátorom modulované, aby sa získal PWM modulačný signál, ktorého pracovný cyklus je úmerný amplitúde vstupného signálu. Modulačný signál PWM riadi výstupnú elektrónku tak, aby pracovala v zapnutom a vypnutom stave. Výstupný koniec trubice získava výstupný signál s konštantným pracovným cyklom. Amplitúda výstupného signálu je napájacie napätie a má schopnosť budiť silný prúd. Po modulácii signálu výstupný signál obsahuje ako vstupný signál, tak aj základné komponenty modulovanej trojuholníkovej vlny, ako aj ich vyššie harmonické a ich kombinácie. Po LC dolnopriepustnej filtrácii sa vysokofrekvenčné zložky výstupného signálu odfiltrujú a na záťaži sa získa nízkofrekvenčný signál s rovnakou frekvenciou a amplitúdou ako pôvodný zvukový signál.


Čas zverejnenia: 26. januára 2021