Dobrodošli na naših spletnih straneh!

Vloga ter prednosti in slabosti avdio ojačevalnika

Integrirani ojačevalnik moči se imenuje uspeh. Naloga integriranega ojačevalnika je ojačati moč šibkega električnega signala, ki ga pošilja vezje čelne stopnje, in ustvariti dovolj velik tok, da zvočnik poganja za dokončanje elektroakustične pretvorbe. Integrirani ojačevalnik se zaradi preprostega perifernega vezja in priročnega odpravljanja napak pogosto uporablja v različnih vezjih ojačevalnikov moči.

Pogosto uporabljeni kompleti vključujejo LM386, TDA2030, LM1875, LM3886 in druge modele. Izhodna moč integriranega ojačevalnika se giblje od stotine milivatov (mW) do stotine vatov (W). Glede na izhodno moč jo lahko razdelimo na majhne, ​​srednje in velike ojačevalnike; glede na delovno stanje ojačevalne cevi ga lahko razdelimo na razred A (razred A), razred B (razred B), razred A in B (razred AB), razred C (razred C) in razred D (razred D). Ojačevalniki moči razreda A imajo majhno popačenje, a nizko učinkovitost, približno 50% in velike izgube moči. Običajno se uporabljajo v vrhunskih gospodinjskih aparatih. Ojačevalniki moči razreda B imajo večjo učinkovitost, približno 78%, pomanjkljivost pa je, da so nagnjeni k križnim izkrivljanjem. Ojačevalniki razreda A in B imajo prednosti dobre kakovosti zvoka in visoke učinkovitosti ojačevalnikov razreda A in se pogosto uporabljajo v domačih, profesionalnih in avtomobilskih avdio sistemih. Ojačevalnikov moči razreda C je manj, ker gre za ojačevalnik z zelo velikim popačenjem, ki je primeren le za komunikacijske namene. Ojačevalnik moči razreda D se imenuje tudi digitalni ojačevalnik moči. Prednost je v tem, da je izkoristek največji, se lahko zmanjša napajanje in skoraj ne proizvede toplote. Zato velik radiator ni potreben. Obseg in kakovost telesa sta bistveno zmanjšani. V teoriji je popačenje majhno, linearnost pa dobra. Delo tovrstnega ojačevalnika je zapleteno in cena ni poceni.

Ojačevalnik moči se na kratko imenuje ojačevalnik moči, njegov namen pa je obremenitvi zagotoviti dovolj veliko zmogljivost trenutnega pogona za ojačanje moči. Ojačevalnik moči razreda D deluje v vklopljenem stanju. V teoriji ne potrebuje mirujočega toka in ima visoko učinkovitost.

Zvočni vhodni signal s sinusnim valom in trikotni signal z veliko višjo frekvenco modulira primerjalnik, da dobi modulacijski signal PWM, katerega obratovalni cikel je sorazmeren z amplitudo vhodnega signala. Modulacijski signal PWM poganja cev izhodne moči, da deluje v vklopljenem stanju. Izhodni konec cevi dobi izhodni signal s konstantnim delovnim ciklom. Amplituda izhodnega signala je napajalna napetost in ima močno zmogljivost trenutnega pogona. Po modulaciji signala vsebuje izhodni signal tako vhodni signal kot temeljne komponente moduliranega trikotnega vala, pa tudi njihove višje harmonike in njihove kombinacije. Po LC nizkopasovnem filtriranju se visokofrekvenčne komponente v izhodnem signalu odfiltrirajo in na obremenitvi se dobi nizkofrekvenčni signal z enako frekvenco in amplitudo kot originalni zvočni signal.


Čas objave: januar-26-2021