Dobrodošli na naše web stranice!

Uloga i prednosti i nedostaci audio pojačala

Integrirano pojačalo snage zvuka naziva se postavljenim uspjehom. Funkcija integriranog pojačala je pojačati snagu slabog električnog signala koji šalje krug prednje pozornice i generirati dovoljno veliku struju da pokreće zvučnik da dovrši elektroakustičku pretvorbu. Integrirano pojačalo široko se koristi u raznim krugovima pojačala snage zvuka zbog svog jednostavnog perifernog kruga i praktičnog otklanjanja pogrešaka.

Uobičajeni setovi uključuju LM386, TDA2030, LM1875, LM3886 i druge modele. Izlazna snaga integriranog pojačala kreće se od stotina milivata (mW) do stotina vata (W). Prema izlaznoj snazi ​​može se podijeliti na mala, srednja i velika pojačala; prema radnom statusu cijevi pojačala snage može se podijeliti na klasu A (klasa A), klasu B (klasa B), klasu A i B (klasa AB), klasu C (klasu C) i klasu D (klasa D). Pojačala snage klase A imaju mala izobličenja, ali nisku učinkovitost, oko 50% i velike gubitke snage. Općenito se koriste u vrhunskim kućanskim aparatima. Pojačala snage klase B imaju veću učinkovitost, oko 78%, ali nedostatak je što su skloni crossover izobličenju. Pojačala klase A i B imaju prednosti dobre kvalitete zvuka i visoke učinkovitosti pojačala klase A, a široko se koriste u kućnim, profesionalnim i automobilskim audio sustavima. Pojačala je manje snage klase C jer je to pojačalo snage s vrlo velikim izobličenjima, koje je prikladno samo u komunikacijske svrhe. Pojačalo snage klase D naziva se i digitalno pojačalo snage. Prednost je u tome što je učinkovitost najveća, napajanje se može smanjiti i gotovo se ne stvara toplina. Stoga nema potrebe za velikim radijatorom. Volumen i kvaliteta tijela znatno su smanjeni. U teoriji je izobličenje malo, a linearnost dobra. Rad ove vrste pojačala snage je složen, a cijena nije jeftina.

Pojačalo snage se kratko naziva pojačalom snage, a svrha mu je pružiti opterećenju dovoljno veliku sposobnost trenutnog pogona za postizanje pojačanja snage. Pojačalo snage klase D radi u isključenom stanju. U teoriji ne zahtijeva struju mirovanja i ima visoku učinkovitost.

Ulazni audio signal sinusnog vala i trokutasti val s mnogo višom frekvencijom modulira komparator da bi se dobio modulacijski signal PWM čiji je radni ciklus proporcionalan amplitudi ulaznog signala. PWM modulacijski signal pokreće cijev izlazne snage da radi u stanju isključenosti. Izlazni kraj cijevi dobiva izlazni signal s konstantnim radnim ciklusom. Amplituda izlaznog signala je napon napajanja i ima snažnu strujnu pogonsku sposobnost. Nakon modulacije signala, izlazni signal sadrži i ulazni signal i osnovne komponente vala moduliranog trokuta, kao i njihove više harmonike i njihove kombinacije. Nakon LC niskopropusnog filtriranja, visokofrekventne komponente u izlaznom signalu se filtriraju, a na opterećenju se dobiva niskofrekventni signal s istom frekvencijom i amplitudom kao izvorni audio signal.


Vrijeme objavljivanja: siječanj-26-2021