Tere tulemast meie veebisaitidele!

Helivõimendi roll, eelised ja puudused

Integreeritud heli võimendit nimetatakse edukaks. Integreeritud võimendi ülesandeks on võimendada esietappide ahela saadetud nõrga elektrisignaali võimsust ja tekitada piisavalt suur vool, et kõlar juhtida elektroakustilise muundamise lõpuleviimiseks. Integreeritud võimendit kasutatakse laialdaselt erinevates helivõimsuse võimendusahelates, kuna see on lihtne välisskeem ja mugav silumine.

Tavaliselt kasutatavate komplektide hulka kuuluvad LM386, TDA2030, LM1875, LM3886 ja muud mudelid. Integreeritud võimendi väljundvõimsus ulatub sadadest millivattidest (mW) kuni sadade vattideni (W). Vastavalt väljundvõimsusele saab selle jagada väikesteks, keskmise ja suure võimsusega võimenditeks; vastavalt võimsusvõimendi toru tööseisundile võib selle jagada A-klassi (A-klass), B-klassi (B-klass), A- ja B-klassi (AB-klass), C-klassi (C-klass) ja D-klassi (klass) D). A-klassi võimenditel on väikesed moonutused, kuid madal efektiivsus, umbes 50%, ja suur võimsuskadu. Neid kasutatakse tavaliselt kõrgekvaliteedilistes kodumasinates. B-klassi võimendite tõhusus on suurem, umbes 78%, kuid puuduseks on see, et neil on kalduvus ristmoonutuste moonutamiseks. A- ja B-klassi võimenditel on A-klassi võimendite hea helikvaliteedi ja kõrge efektiivsusega eelised ning neid kasutatakse laialdaselt kodustes, professionaalsetes ja autohelisüsteemides. C-klassi võimendeid on vähem, kuna see on väga suure moonutusega võimsusvõimendi, mis sobib ainult side eesmärgil. D-klassi helivõimendit nimetatakse ka digitaalseks võimendiks. Eeliseks on see, et kasutegur on kõige suurem, toiteallikat saab vähendada ja soojust peaaegu ei teki. Seetõttu pole vaja suurt radiaatorit. Keha maht ja kvaliteet on oluliselt vähenenud. Teoreetiliselt on moonutused väikesed ja lineaarsus hea. Sellise võimsusvõimendi töö on keeruline ja hind pole odav.

Võimsusvõimendit nimetatakse lühidalt võimsusvõimendiks ja selle eesmärk on pakkuda koormusele piisavalt suurt vooluülekandevõimet võimendi võimendamiseks. D-klassi võimendi töötab sisse-välja lülitatud olekus. Teoreetiliselt ei vaja see vaikevoolu ja on suure efektiivsusega.

Siinuslaine helisisendi signaali ja palju suurema sagedusega kolmnurkse laine signaali moduleerib komparaator PWM-i modulatsioonisignaali saamiseks, mille töötsükkel on proportsionaalne sisendsignaali amplituudiga. PWM-i modulatsioonisignaal ajab väljundvõimsuse toru tööle sisse-välja lülitatud olekus. Toru väljundots saab püsiva töötsükliga väljundsignaali. Väljundsignaali amplituud on toiteallika pinge ja sellel on tugev vooluülekande võime. Pärast signaali moduleerimist sisaldab väljundsignaal nii sisendsignaali kui moduleeritud kolmnurga laine põhikomponente, samuti nende kõrgemaid harmoonilisi ja nende kombinatsioone. Pärast LC madalpääsfiltreerimist filtreeritakse väljundsignaali kõrgsageduslikud komponendid välja ja koormusele saadakse madala sagedusega signaal, millel on sama sagedus ja amplituud kui algsel helisignaalil.


Postituse aeg: 26.-20.01