Vítejte na našich webových stránkách!

Úloha a výhody a nevýhody výkonového zesilovače zvuku

Integrovaný zvukový výkonový zesilovač se označuje jako úspěch sady. Funkcí integrovaného zesilovače je zesílit výkon slabého elektrického signálu vysílaného obvodem předního stupně a generovat dostatečně velký proud, který bude pohánět reproduktor k dokončení elektroakustické přeměny. Integrovaný zesilovač je široce používán v různých obvodech výkonového zesilovače zvuku kvůli jeho jednoduchému perifernímu obvodu a pohodlnému ladění.

Mezi běžně používané sady patří LM386, TDA2030, LM1875, LM3886 a další modely. Výstupní výkon integrovaného zesilovače se pohybuje od stovek milliwattů (mW) do stovek wattů (W). Podle výstupního výkonu jej lze rozdělit na malé, střední a vysoce výkonné zesilovače; podle pracovního stavu trubice výkonového zesilovače ji lze rozdělit na třídu A (třída A), třídu B (třída B), třídu A a B (třída AB), třídu C (třída C) a třídu D (třída D). Výkonové zesilovače třídy A mají malé zkreslení, ale nízkou účinnost, přibližně 50% a velké ztráty výkonu. Obvykle se používají ve špičkových domácích spotřebičích. Výkonové zesilovače třídy B mají vyšší účinnost, přibližně 78%, nevýhodou však je, že jsou náchylné k zkříženému zkreslení. Zesilovače třídy A a B mají výhody dobré kvality zvuku a vysoké účinnosti zesilovačů třídy A a jsou široce používány v domácích, profesionálních a automobilových audio systémech. Existuje méně výkonových zesilovačů třídy C, protože se jedná o výkonový zesilovač s velmi vysokým zkreslením, který je vhodný pouze pro komunikační účely. Zvukový výkonový zesilovač třídy D se také nazývá digitální výkonový zesilovač. Výhodou je, že účinnost je nejvyšší, lze snížit napájení a téměř nevzniká žádné teplo. Proto není potřeba velký radiátor. Objem a kvalita těla jsou výrazně sníženy. Teoreticky je zkreslení nízké a linearita dobrá. Práce tohoto druhu výkonového zesilovače je komplikovaná a cena není levná.

Výkonový zesilovač se krátce označuje jako výkonový zesilovač a jeho účelem je poskytnout zátěž dostatečně velkou proudovou kapacitu pro dosažení zesílení výkonu. Výkonový zesilovač třídy D pracuje ve stavu zapnuto-vypnuto. Teoreticky nevyžaduje klidový proud a má vysokou účinnost.

Vstupní audio signál sinusové vlny a signál trojúhelníkové vlny s mnohem vyšší frekvencí jsou komparátorem modulovány, aby se získal modulační signál PWM, jehož pracovní cyklus je úměrný amplitudě vstupního signálu. Modulační signál PWM pohání výstupní výkonovou trubici tak, aby fungovala ve stavu zapnuto-vypnuto. Výstupní konec trubice získává výstupní signál s konstantním pracovním cyklem. Amplituda výstupního signálu je napájecí napětí a má schopnost silného proudu. Po modulaci signálu obsahuje výstupní signál jak vstupní signál, tak základní složky modulované trojúhelníkové vlny, jakož i jejich vyšší harmonické a jejich kombinace. Po LC dolní propusti se odfiltrují vysokofrekvenční složky výstupního signálu a na zátěži se získá nízkofrekvenční signál se stejnou frekvencí a amplitudou jako původní zvukový signál.


Čas zveřejnění: 26. ledna 2021