Vitajte na našich webových stránkach!

Čo je karaoke?

Názov karaoke pochádza z japonských slov „prázdnota“ a „orchester“. V závislosti od kontextu môže karaoke znamenať typ zábavného podniku, spev pre spätný chod a zariadenie na reprodukciu sprievodných scén. Bez ohľadu na kontext, vždy snímame mikrofón, jasné svetlo obrazovky s podsvietením a sviatočnú atmosféru. Čo je to teda karaoke?

Na otázku, kedy sa karaoke prvýkrát objavilo, neexistuje konkrétna odpoveď. Ak hovoríme o spievaní hudby bez textu, tak už v 30. rokoch minulého storočia tu boli vinylové platne so sprievodnou hudbou určené pre domáce vystúpenia. Pokiaľ hovoríme o karaoke prehrávači, jeho prototyp bol prvýkrát navrhnutý v Japonsku začiatkom 70. rokov 20. storočia kúzelným dotykom hudobníka Daisuke Inoue, ktorý počas svojich vystúpení využil sprievodné stopy na rýchly odpočinok pri zachovaní úrovne vytrhnutia publika.

Japonci tak veľmi túžili po speve na vedľajšiu koľaj, že sa pomerne skoro objavil nový priemysel výroby karaoke strojov pre bary a kluby. Na začiatku 80. rokov karaoke prekročilo oceán a pristálo v USA. Najprv dostal studené rameno, ale po vynáleze domácich karaoke hráčov sa stal skutočne populárnym. Článok „Karaoke Evolution“ vám poskytne viac informácií o histórii karaoke.

Hlas speváka putoval cez mikrofón na mixážnu dosku, kde sa zmiešal a postavil na vedľajšiu koľaj. Potom sa spolu s hudbou preniesol do externého zvukového systému. Účinkujúci čítali ponorky z televíznej obrazovky. Na pozadí sa prehrávalo originálne hudobné video alebo špeciálne vyrobené zábery s neutrálnym obsahom.


Čas zverejnenia: 29. september 2020